Band Apart Awards (Blue Swan) 2011


Blue Swan-2011 Winners

Best Picture - Winner:
The Tree of Life

Best Director - Winner:
Terrence Malick (The Tree of Life)

Nominees:
Andrei Zvyagintsev (Elena)
Bela Tarr (A Torinói ló)
Woody Allen (Midnight in Paris)
Lars von Trier (Melancholia)

Best Original Screenplay – Winner:
Woody Allen (Midnight in Paris)

Nominees:
Asghar Farhadi (Jodaeiye Nader az Simin)
Jeff Nichols (Take Shelter)
Lars von Trier (Melancholia)
Nuri Bilge Ceylan, Ebru Ceylan, Ercan Kesal (Bir zamanlar Anadolu'da)

Best Adapted Screenplay – Winner:
Aaron Sorkin, Steven Zaillian (Moneyball)


Nominees:
Bridget O'Connor, Peter Straughan (Tinker Tailor Soldier Spy)
George Clooney, Grant Heslov (The Ides of March)
Christopher Hampton (A Dangerous Method)
Steven Zaillian (The Girl with the Dragon Tattoo)

Best Actor – Winner:
Michael Shannon (Take Shelter)

Nominees:
Brad Pitt (Moneyball)
Jean Dujardin (The Artist)
Michael Fassbender (Shame)
Peyman Moaadi (Jodaeiye Nader az Simin)

Best Actress – Winner:
Kirsten Dunst (Melancholia)

Nominees:
Nadezhda Markina (Elena)
Rooney Mara (The Girl with the Dragon Tattoo)
Charlize Theron (Young Adult)
Elizabeth Olsen (Martha Marcy May Marlene)

Best Supporting Actor – Winner:
Kenneth Branagh (My Week with Marilyn)

Nominees:
Viggo Mortensen (A Dangerous Method)
Jonah Hill (Moneyball)
Corey Stoll (Midnight in Paris)
Shahab Hosseini (Jodaeiye Nader az Simin)

Best Supporting Actress – Winner:
Bérénice Bejo (The Artist)

Nominees:
Jessica Chastain (The Tree of Life)
Jessica Chastain (Take Shelter)
Marion Cotillard (Midnight in Paris)
Charlotte Gainsbourg (Melancholia)

Best Young Actor or Actress – Winner:
Elizabeth Olsen (Martha Marcy May Marlene)

Nominees:
Asa Butterfield (Hugo)
Thomas Doret (Le gamin au vélo)
Hunter McCracken (The Tree of Life)
Shailene Woodley (The Descendants)

Best Acting Ensemble – Winner:
Jodaeiye Nader az Simin

Nominees:
Bir zamanlar Anadolu'da
Midnight in Paris
Carnage
Tinker Tailor Soldier Spy

Best Cinematography – Winner:
Emmanuel Lubezki (The Tree of Life)

Nominees:
Gokhan Tiryaki (Bir zamanlar Anadolu'da)
Manuel Alberto Claro (Melancholia)
Robert Richardson (Hugo)
Fred Kelemen (A Torinói ló)

Original Score – Winner:
Trent Reznor, Atticus Ross (The Girl with the Dragon Tattoo)

Nominees:
Alexandre Desplat (The Tree of Life)
Alberto Iglesias (Tinker Tailor Soldier Spy)
Cliff Martinez (Drive)
Ludovic Bource (The Artist)

Best Art Direction – Winner:
Dante Ferretti, Alastair Bullock, Ashley Winter, Dimitri Capuani, Steve Carter, Stéphane Cressend, Martin Foley, Christian Huband, Stuart Rose, Luca Tranchino, David Warren, Francesca Lo Schiavo (Hugo)


Nominees:
Jack Fisk, David Crank, Jeanette Scott (The Tree of Life)
Laurence Bennett, Gregory S. Hooper, Austin Buchinsky, Robert Gould (The Artist)
Maria Djurkovic, Tom Brown, Zsuzsa Kismarty-Lechner (Tinker Tailor Soldier Spy)
Anne Seibel, Jean-Yves Rabier, Helene Dubreuil (Midnight in Paris)

Best Independent Feature – Winner:
Another Earth, Mike Cahill

Nominees:
Bellflower, Evan Glodell
Martha Marcy May Marlene, Sean Durkin
Our Idiot Brother, Jesse Peretz
Portret v sumerkakh, Angelina Nikonova

Best Animated Feature – Winner:
Rango, Gore Verbinski

Nominees:
Puss in Boots, Chris Miller
The Adventures of Tintin, Steven Spielberg

Best Film in Russian Language  – Winner:
Elena, Andrei Zvyagintsev

Nominees:
Generation P, Victor Ginzburg
Portret v sumerkakh, Angelina Nikonova

Best Editing  – Winner:
Kirk Baxter, Angus Wall (The Girl with the Dragon Tattoo)

Nominees:
Matthew Newman (Drive)
Hank Corwin, Jay Rabinowitz, Daniel Rezende, Billy Weber, Mark Yoshikawa (The Tree of Life)

Best Costumes  – Winner:
Sonia Grande (Midnight in Paris)


Nominees:
Michael O'Connor (Jane Eyre)
Mark Bridges (The Artist)

Best Special Effects – Winner:
Hugo

Nominees:
The Tree of Life
Sucker Punch

Guilty Pleasure  – Winner:
Drive Angry, Patrick Lussier

Nominees:
30:Minutes or Less, Ruben Fleischer
Your Highness, David Gordon Green

Special Prize of Rotten Aparts
Le gamin au vеlo (Jean-Pierre Dardenne, Luc Dardenne)

Special Mention-2010
Another Year, Mike Leigh | Blue Valentine, Derek Cianfrance

Honorary Blue Swan
Theo Angelopoulos (1935-2012)

10 Best Films 2011

  1. The Tree of Life (Terrence Malick) 
  2. Midnight in Paris (Woody Allen) 
  3. A Torinói ló (Bela Tarr)
  4. Melancholia (Lars von Trier)
  5. Jodaeiye Nader az Simin (Asghar Farhadi)
  6. Bir zamanlar Anadolu'da (Nuri Bilge Ceylan) 
  7. Le gamin au vélo (Jean-Pierre Dardenne, Luc Dardenne)
  8. Hugo (Martin Scorsese)
  9. Elena (Andrei Zvyagintsev) 
  10. Take Shelter (Jeff Nichols)

Случайные фильмы

Spring (Весна), 2014 Spring (Весна), 2014

Джастин Бенсон, Аарон Мурхед
Лу Тэйлор Пуччи, Надиа Хилкер, Ванесса Беднар, Шэйн Брэйди, Франческо Карнелутти, Винни Каррен, Оджи Дьюк, Джереми Гарднер, Some Other Guy, Холли Хоукинс

Thelma (Тельма), 2017 Thelma (Тельма), 2017

Йоаким Триер
Элли Харбоа, Kaya Wilkins, Хенрик Рафаелсен, Эллен Доррит Петерсен, Ludvig Algeback, Изабель Кристин Андресен, Camilla Belsvik, Ларс Берге, Ванесса Боргли, Сигве Бёэ

Copyright © 2012-2017, Rotten Aparts (фильм), разработка и создание сайта - Web студия InSite, Написать письмо с просьбами, пожеланиями